חג הסגד | נובמבר 2023

השנה יצוין חג הסגד בסימן "עם ישראל חי"

עיריית רחובות והחברה העירונית, בשיתוף רשת חוויות, מזמינות את הציבור להשתתף באירוע לציון חג הסגד ברחובות. האירוע השנה יתקיים בסימן "עם ישראל חי" במרכז חוויות קרית משה, בהשתתפות קייסים ומכובדים

יום רביעי, 22.11.23, ט' בכסלו תשפ"ד, התכנסות בשעה 18:00

כמיטב המסורת, גם השנה, תציין רחובות את חג הסגד, שהינו חלק ממסורת יוצאי אתיופיה ונועד להזכיר את חידוש הברית בין ה' לעמו ישראל. השנה ייחגג החג בסימן "עם ישראל חי", ביום רביעי, ה-22.11.23. התכנסות החל מהשעה 18:00 במרכז חוויות קרית משה, ברחוב קלמן גבריאלוב 20.

בשעה 18:30 יחל האירוע בקבלת פנים שתכלול שירה ומזמורי תפילה של הקייסים וכן טקס ברכת הלחם (הדאבו) וכיבוד מסורתי קל. לאחריו, יתקיימו מופעים של אמנים מגוונים וביניהם המנהל האמנותי והיוצר שמואל ברו, הזמר זמנה מלסה, הזמרת ורד סמני, הבדרן שמואל בייבי והנגנים זללם פסהא  ונדב הבר.

הסגד הוא יום של צום, טהרה והתחדשות. הטקס המקורי באתיופיה נערך בראש הר גבוה, כסמל למעמד הר סיני, ומנהלים אותו כוהני הקהילה. ההשראה למנהגי החג לקוחה ממעמד דומה שאותו קיימו עזרא ונחמיה בירושלים בימי שיבת ציון.

בשנת 2008 התקבל בכנסת חוק הקובע את הסגד כיום חג רשמי של מדינת ישראל. עבור בני העדה האתיופית, חג הסגד משמש המשך לחשבון הנפש הפרטי של יום הכיפורים. ביום זה מוסיפים לחשבון הנפש הפרטי את הפן הציבורי, ובהתקהלות המונים מכריזים על חידוש הברית עם האל ומתפללים על המשכיות האמונה ובוא הגאולה השלמה.

האירוע לציון חג הסגד פתוח לקהל הרחב, שמוזמן לקחת בהן חלק ולחוות את התפילה והעושר תרבותי המגוון. האירוע מתקיים בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

מנכ"ל החברה העירונית, אייל פרנקל: "אירועי חג הסגד הפכו למסורת ברחובות ולכן בחרנו לציין אותם גם השנה והפעם בסימן "עם ישראל חי", בהתאם למצב הנוכחי. אני מזמין את תושבי רחובות והסביבה לקחת הפוגה ולהשתתף באירוע המיוחד שהינו חוויה תרבותית יוצאת דופן".