אקול"ג בעומר

עיריית רחובות והחברה העירונית מזמינות את תושבות ותושבי העיר לציין ביום שבת הקרוב, 25.5, ל"ג בעומר אקולוגי ואלטרנטיבי

ל"ג בעומר קרב ובא ואיתו מסורת ארוכת שנים של הדלקת המדורות. לצד החוויה המשפחתית והקהילתית סביב המדורות, הן מייצרות גם זיהום אוויר, עשן ופיח המסוכנים לבריאות וכן סכנות בטיחותית נוספות. מתוך כוונה מודעת להיטיב עם הסביבה ולמזער את זיהום האוויר, ברשות לביטחון קהילתי הכינו קובץ רעיונות לפעילויות משחקיות וחברתיות שיכולות להחליף את המדורות המסורתיות בפעילויות הפגתיות ומהנות ברוח החג. בבסיס הרעיון עומד החזון הקהילתי לפיו על האדם לקחת אחריות על הסביבה בה הוא חי.

תושבי העיר מוזמנים לציין את ל"ג בעומר במגוון פעילויות חווייתיות ברוח החג השומרות על הסביבה, קלות ליישום ובעלות נמוכה, כגון: בניית חץ וקשת מענפים דקים וגמישים, פעילות המתכתבת עם מנהגם של תלמידי בית המדרש שנהגו לצאת לחיק הטבע ולשחק בחץ וקשת לאות הזדהות עם גבורתם של לוחמי בר כוכבא; תחרות חפש את המטמון עם חידות ומשימות הקשורות לחג; סיור עששיות כיתתי מודרך עם עששית המאירה קלות את הדרך, אך עדיין מאפשרת תחושה של טיול בחושך והכרות עם הטבע בלילה. ניתן להשתמש בחומרים שיש בבית (צנצנות ריקות, עיתונים, ניירות משומשים וכדומה); צפייה בכוכבים בשכיבה על מחצלת הפרוסה על הקרקע והסבר על קבוצות הכוכבים (הדובה הגדולה, חץ הצפון וכו') ועל זיהום אור הגורם להסתרת הכוכבים בשמי הלילה, הנגרם כתוצאה מעודף, אי־כיוון, או בזבוז מאסיבי של אור.

לקובץ הרעיונות לפעילות ל"ג בעומר אלטרנטיבית » לחצו כאן

אם בכל זאת בחרתם להדליק מדורה, חשוב לשים לב לדגשים הבאים: לוודא שהדלקת אש נעשית אך ורק במקומות המותרים והמיועדים לכך. לוודא שיש אמצעי כיבוי תקינים, זמינים ונגישים. לוודא כי האש כובתה לחלוטין ושלא נותרו גחלים בוערות. להימנע מהשארת פסולת בשטח – פסולת עלולה להיות דליקה מאוד.

הפכו את החוויה הזו ללמידה חינוכית - הגדירו את הילדים כלוחמי אש לפני המדורה ובכך תגבירו את הערנות וההבנה לפוטנציאל הסכנה שבמדורה לא בטוחה.