אירועי זיכרון ליהודי אתיופיה אשר נספו בדרכם לארץ ישראל

ברחובות יציינו את יום הזיכרון ליהודי אתיופיה, שנספו בדרכם לארץ ישראל

אירועי זיכרון יתקיימו ברחבי רחובות לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. טקס זיכרון ממלכתי בהשתתפות המשפחות השכולות והקהל הרחב יתקיים בכיכר מבצע משה. ראש העיר, רחמים מלול: "רבים מבני הקהילה האתיופית מתגוררים ברחובות וביום קשה זה אנו מחבקים אותם ושולחים להם את תנחומינו".

יום הזיכרון לנספי עליית יהודי אתיופיה, אשר נקרא גם יום נספי סודאן, מצוין מדי שנה ביום ירושלים, כ"ח באייר, לזכרם של כארבעת אלפים מיהודי ביתא ישראל שנספו במהלך מסע עלייתם לארץ ישראל.

עיריית רחובות והחברה העירונית בשיתוף רשת חוויות ומרכזי נוער מגדלור, חץ קדימה, צפונה קדימה, ונחשונים יקיימו ברחבי העיר, על פני מספר ימים, אירועי זיכרון ליהודי אתיופיה אשר נספו בדרכם לארץ ישראל. הכניסה לכל האירועים אינה כרוכה בתשלום.

טקס זיכרון ממלכתי יתקיים בהשתתפות המשפחות השכולות והקהל הרחב, ביום ה', 26.5, בשעה 18:00, בכיכר "מבצע משה", ברח' גבריאלוב.

אירועי זיכרון נוספים שיתקיימו ברחבי העיר:
המסע שלא הושלם - מעגלי שיח לנוער, יתקיים ביום ב', 23.5, בשעה 18:00, במתנ"ס קרית משה.
סיפור על הדרך - סיפור של מסירות נפש וכיסופים לירושלים, ביקור בתערוכה, טקס ומעגלי שיח יתקיים ביום ד', 25.5, בשעה 18:00, במועדון הנוער, רח' הפרדס 3.
"כוחה של מילה" – תערוכה, מנהיגים ושירים, תמונות של מנהיגים היסטוריים ובני זמננו, מיוצאי אתיופיה, שהשפיעו על קהילתם בתחומים רבים וכן בעידוד העלייה לארץ, חלקם אף עסקו הלכה למעשה בעליית יהודי אתיופיה לאורך שנים, ביום ה' 26.5, בין השעות 21:00-19:00  במתנ"ס קריית משה.
מסע לילי לאור ירח - במסע לילי, שיתקיים בפאתי העיר רחובות, ידמו את המסע הרגלי שעברו יהודי אתיופיה בדרך לארץ ישראל והמשתתפים יחוו את חוויות המסע יחד עם האנשים שעברו את המסע בצעירותם. המסע יתקיים ביום ד', ה-22.6, בשעה 20:00, בהרשמה מראש בלבד. להרשמה לחצו כאן

ראש העיר רחובות, רחמים מלול: "קהילת יוצאי אתיופיה היא חלק משמעותי מהפסיפס החברתי המיוחד אצלנו בעיר רחובות. מדי שנה אנו מקפידים לציין את האירועים אשר מייחדים את הקהילה, כאשר אחד מהם הוא יום הזכרון של נספי סודן, המקפל בתוכו כאב גדול ומסירות נפש להגשמת חלום העליה לארץ ישראל. אני קורא לתושבות והתושבים להצטרף לטקסים והאירועים לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ".

חבר מועצת העיר ומחזיק תיק שכונות ויזמות חברתית בעירייה, שאול צגהון: "אלפים מקהילת יהודי אתיופיה נספו באתיופיה ובסודאן בראשית שנות ה-80' בדרכם לישראל. למעלה מ-12 אלף יהודים יצאו למסע, כ- 8,000 מהם חולצו מסודן במסגרת "מבצע משה", ולמעלה מ-4,000 מתו בדרך. יהדות אתיופיה שילמה מחיר כבד מאוד על הגשמת חלום עתיק יומין. אני גאה להיות חלק מעיר שמקיימת מדי שנה אירועי יום זיכרון ליהודי אתיופיה על מנת שנזכור ונגלה אמפתיה, כבוד והכלה לאלה שהצליחו להגיע לארץ הקודש".

מנכ"ל החברה העירונית רחובות, אייל פרנקל: "החברה העירונית גאה לקחת חלק בהפקת אירועי הזיכרון אשר מעלים על נס את סיפורה מעורר ההשראה של עליית יהודי אתיופיה. אני מזמין את תושבי העיר להגיע לאירועי יום הזיכרון ליהודי אתיופיה ולהיחשף לסיפורים על מסירות נפש וכיסופים לירושלים וללמוד על מנהיגים בני הקהילה האתיופית שהקדישו את חייהם לעידוד העלייה לישראל".

לפירוט אירועי הזיכרון לחצו כאן

קרדיט צילום: גדעון אגז'ה