חג הסגד ברחובות | 3.11

חג הסגד ברחובות יתקיים בסימן "אימהות"
חג הסגד יצוין ברחובות ביום רביעי 3.11 בתהלוכה ססגונית שיובילו קסים מהקהילה מבית דונדיקוב עד לבית העם רחובות – היכל התרבות העירוני, שם יתקיים אירוע מרכזי בסימן "אימהות". הציבור מוזמן!

לאחר הפסקה שנכפתה בשל הקורונה, חוזרת העיר רחובות לחגוג את חג הסגד ברחובות העיר – והציבור מוזמן. ביום רביעי 3.10 בשעה 18:00, תצא תהלוכה ססגונית, אותה יובילו קסים בני העדה, אשר תחל בבית דונדיקוב, רחוב יעקב 32, ותסתיים בבית העם רחובות – היכל התרבות העירוני.

בבית העם תוצג תערוכת עבודות, העוסקות באימהות, של הצלם וחוקר יהדות אתיופיה גדעון אגז'ה.

בשעה 19:00 יחל האירוע הרשמי בהיכל התרבות שיכלול הופעה של צעירי רחובות, הצגת יחיד של השחקנית והבמאית מסקי שיברו שתעסוק בעוצמה נשית, והופעה של הזמר וורקייה צ'לצ'או בליווי נגנים ורקדנים בני העדה האתיופית, עם שירים מסורתיים.

חג הסגד, המצויין על ידי יוצאי אתיופיה, נועד להזכיר את חידוש הברית בין ה' לעמו ישראל. את החג מציינים כ-50 יום לאחר יום הכיפורים, בתאריך כ"ט בחשוון. הסגד הוא יום של צום, טהרה והתחדשות. הטקס המקורי נערך בראש הר גבוה, כסמל למעמד הר סיני, ומנהלים אותו כוהני הקהילה. ההשראה למנהגי החג לקוחה ממעמד דומה שאותו קיימו עזרא ונחמיה בירושלים בימי שיבת ציון. בשנת 2008 התקבל בכנסת חוק הקובע את הסגד כיום חג רשמי של מדינת ישראל. עבור בני העדה האתיופית, חג הסגד משמש המשך לחשבון הנפש הפרטי של יום הכיפורים. ביום זה מוסיפים לחשבון הנפש הפרטי את הפן הציבורי, ובהתקהלות המונים מכריזים על חידוש הברית עם האל ומתפללים על המשכיות האמונה ובוא הגאולה השלמה.

חגיגות חג הסגד ברחובות פתוחות לקהל הרחב, שמוזמן לקחת בהן חלק, והן יתקיימו ביום רביעי, 3.11 החל מהשעה 18:00 בבית דונדיקוב.

רחמים מלול, ראש העיר רחובות: "אנו שמחים לחזור ולציין השנה את חג הסגד ברחובות בתהלוכה ובמגוון אירועים . אני מזמין את כלל הציבור להגיע, להשתתף בחגיגות ולקחת חלק במסורת היפה של יהדות אתיופיה".

שאול צגהון, מחזיק תיק שכונות ואירועים קהילתיים: "הסמלים המרכזיים של חג הסגד הם סליחה, מחילה, קירוב לבבות וחשבון נפש ציבורי. השנה אנו נחגוג את הסגד בסימן 'אימהות', חשוב שהחלק של חשבון נפש ציבורי ישים דגש מרכזי על האימהות ותפקידן המרכזי בחברה בריאה. כולי תקווה שחשבון נפש ציבורי יוביל את כולנו לדאגה ומסירות כלפי האמהות והסבתות שלנו כמצוות חג הסגד.
אני מודה לכל העוסקים במלאכה- אייל פרנקל, מנכ"ל החברה העירונית, שלמה טולדו מנהל ההפקה ומתנדבי 'צוות חשיבה' ועוד רבים וטובים שלקחו חלק באירוע וכמובן מזמין את הציבור הרחב להשתתף בחגיגות".

אייל פרנקל, מנכ"ל החברה העירונית: "אירוע חג הסגד מעניק במה למסורת חשובה של אחינו בני קהילת יהודי אתיופיה, ומטרתו לחזק את החיבור בין הקהילה לציבור הרחב. האירוע מאפשר להכיר מקרוב את מנהגי החג ואת מאפייני התרבות המיוחדים של קהילת יהודי אתיופיה, ואני מזמין את כולכם לקחת חלק בחגיגה ססגונית ומרגשת זו".