קורס מיינדפולנס

אימון במודעות קשובה (מיינדפולנס) רוכש לעצמו בשנים האחרונות מקום של כבוד בארגז הכלים של המטפל. מקורותיו של אימון זה נעוצים בבודהיזם המוקדם: הפרקטיקה המדיטטיבית, הפילוסופיה והאתיקה. כלי טיפולי – חינוכי אשר זוכה לתיקוף מחקרי מקיף בשנים האחרונות. מחקרים מוכיחים כי אימון שיטתי ומובנה במיינדפולנס בעזרת פרוטוקול MBSR הביא להפחתת לחצים, שיפור בוויסות רגשי, במקרים של חרדה ודיכאון, ולירידה ברמת מתח ושחיקה.

כעס מתעורר כתגובה לדחק: לחץ, איום, עלבון  או סכנה. מקובל כיום לראות בכעס רגש שניוני, אשר מתפתח כתגובה למצבים מעוררי לחץ ורגשות קשים אחרים: דחק, איום, עלבון או סכנה. כעס הוא תוצאה של מצב דחק והוא, כשלעצמו גורם מעורר מצוקה. הקשר בין לחץ לכעס, אם כן הינו קשר דו-כיווני חזק ביותר. תובנה זו עומדת בבסיס הקורס המוצע: החומר התיאורטי וההתנסות המעשית.

טיפול CBT הוכח מחקרית כטיפול היעיל ביותר לטווח קצר וארוך בכעסים. טיפול שכזה מתבסס על הבנת מעגל הקסמים של הכעס: היבט פיזיולוגי, רגשות, מחשבות (קוגניציה) והתנהגות. מטרת הטיפול למצוא "נקודות יציאה" יעילות ממעגל קסמים זה, ולרכוש מיומנויות תקשורת ופתרון בעיות על מנת להקטין את הנזקים הנגרמים מכעס.

קורס מיינדפולנס יבחן לעומק את המקורות הבודהיסטיים של התרגול, לצד פרוטוקולים מבוססי ראיות Evidence-Based,  המקובלים במסגרת טיפול CBT  שעושים שימוש בטכניקות של מיינדפולנס.

הקורס מורכב משתי חטיבות:
א.    הפחתת לחצים: בחלק זה יתנסו המשתתפים בפרוטוקול MBSR להפחתת לחצים בעזרת מודעות קשובה.
ב.    CBT לניהול כעסים באמצעות: חלק זה כולל לימוד תיאורטי, התנסות ותרגול של כלים לניהול כעסים מתוך פרוטוקולים שונים.
את החלק האחרון של הקורס תלווה יחידת הדרכה שתלווה עבודה ישירה משלבת בין ארועי חיים המעלים מצבי דחק וכעס לבין דרכי ההתערבות שנלמדו בקורס.

מטרות הקורס
• ללמד הלכה למעשה ולפתח מיומנות מיינדפולנס באמצעות תרגול.
• להציג את המרכיב התיאורטי הקליני הקושר מיינדפולנס לטיפול בהפחתת לחצים וניהול כעסים לאור הבסיס הבודהיסטי ותיאוריות cbt.
• להתנסות בהצגת ארועי חיים והתערבות "כאן ועכשיו" בכלים שנלמדו בקורס. 

מנחה: אורי בנימין בוגר התכנית פסיכותרפיה גופנית נפשית מבוססת מיינדפולנס, מרכז שילוב. סטודנט לתואר שני בעבודה סוציאלית קלינית, האוניברסיטה העברית ירושלים.

תאריך פתיחה: 27.5.21 | ימי ה' | 20:30-18:00 | בבית התרבות ע"ש סמילנסקי | 1200 ₪ (8 מפגשים)

להרשמה ותשלום >> לחץ כאן

בית התרבות ע"ש סמילנסקי, רח' גולדין 2, רחובות